Forex Volatilitet

Följande tabell utgör den valuta dagliga variationen mätt i Pip, i $ och i% med en storlek på kontrakt på $ 100.000. Du måste ange perioden för att beräkna det genomsnittliga volatilitet.

Formel: Variation = Genomsnitt (högre - Lägre)

Volatility calculated over the last Weeks
Pair Trend pips $ %
EUR/USD147.81478.01.36
GBP/USD138.71387.40.93
USD/CHF137.11425.71.43
USD/JPY100.4843.10.84
EUR/GBP72.61079.60.99
EUR/CHF138.01434.81.32
EUR/JPY175.41472.21.35
GBP/CHF196.12039.61.37
GBP/JPY185.81559.61.05
CHF/JPY187.31572.11.51
USD/CAD142.01125.51.13
EUR/CAD166.21317.31.21
GBP/CAD196.81560.01.05
CAD/CHF114.41190.01.50
CAD/JPY111.6936.61.18
AUD/CAD100.1793.51.02
AUD/USD102.41024.41.32
EUR/AUD171.11326.41.22
GBP/AUD226.61756.31.18
AUD/CHF110.11145.21.48
AUD/JPY117.9989.91.28
EUR/NZD196.51487.21.37
NZD/USD107.91078.61.42
GBP/NZD248.11877.71.26
NZD/CHF112.81173.41.55
NZD/JPY117.6987.31.30
AUD/NZD85.6648.30.84
NZD/CAD102.1809.31.07
USD/TRY368.51411.51.41
EUR/TRY410.31571.71.44
USD/NOK1321.31657.31.66
EUR/NOK1006.51262.51.16
USD/CNY108.8177.70.18
USD/INR33.4532.50.53
USD/PLN541.21670.41.44
USD/MXN1799.913900.01.18
USD/HUF425.81753.21.54
USD/HKD31.640.70.04
XAU/USD1896.718967.41.58
XAG/USD47.0470.22.77