Forex Volatilitet

Följande tabell utgör den valuta dagliga variationen mätt i Pip, i $ och i% med en storlek på kontrakt på $ 100.000. Du måste ange perioden för att beräkna det genomsnittliga volatilitet.

Formel: Variation = Genomsnitt (högre - Lägre)

Volatility calculated over the last Weeks
Pair Trend pips $ %
EUR/USD138.51385.51.26
GBP/USD146.91469.30.96
USD/CHF119.91275.41.28
USD/JPY81.8658.80.66
EUR/GBP69.31060.30.96
EUR/CHF71.1755.90.69
EUR/JPY137.41106.71.01
GBP/CHF155.81657.11.08
GBP/JPY151.61220.70.80
CHF/JPY137.41283.51.04
USD/CAD119.41080.40.96
EUR/CAD142.51290.11.04
GBP/CAD168.81527.60.89
CAD/CHF83.8896.81.11
CAD/JPY82.6771.80.83
AUD/CAD94.5855.30.99
AUD/USD103.11030.61.35
EUR/AUD166.91508.61.16
GBP/AUD209.01889.81.04
AUD/CHF95.61023.51.33
AUD/JPY97.1907.01.02
EUR/NZD170.51395.91.10
NZD/USD97.8977.81.38
GBP/NZD229.61879.81.07
NZD/CHF92.8992.91.39
NZD/JPY93.9877.21.06
AUD/NZD89.3731.10.83
NZD/CAD96.6874.31.09
USD/TRY333.41508.11.25
EUR/TRY387.21751.81.32
USD/NOK1255.01963.61.62
EUR/NOK816.71277.70.96
USD/CNY74.0120.30.12
USD/INR33.1543.80.52
USD/PLN517.31596.71.38
USD/MXN1712.213222.21.11
USD/HUF396.91634.51.41
USD/HKD20.726.70.03
XAU/USD1499.114991.01.26
XAG/USD40.5405.12.42