Forex Volatilitet

Följande tabell utgör den valuta dagliga variationen mätt i Pip, i $ och i% med en storlek på kontrakt på $ 100.000. Du måste ange perioden för att beräkna det genomsnittliga volatilitet.

Formel: Variation = Genomsnitt (högre - Lägre)

Volatility calculated over the last Weeks
Pair Trend pips $ %
EUR/USD151.51515.01.34
GBP/USD154.51545.11.01
USD/CHF123.41320.71.35
USD/JPY82.4770.20.69
EUR/GBP68.61113.70.92
EUR/CHF82.1879.00.79
EUR/JPY148.91391.01.10
GBP/CHF152.91636.81.09
GBP/JPY157.51471.40.86
CHF/JPY135.61266.41.04
USD/CAD129.11168.31.07
EUR/CAD146.81329.11.07
GBP/CAD166.91510.90.91
CAD/CHF82.9887.01.09
CAD/JPY85.9802.60.87
AUD/CAD93.4845.40.97
AUD/USD105.51055.01.32
EUR/AUD163.91481.71.15
GBP/AUD204.71850.41.07
AUD/CHF93.2997.81.28
AUD/JPY102.6959.01.08
EUR/NZD167.31369.61.11
NZD/USD104.11041.21.39
GBP/NZD217.01776.51.07
NZD/CHF89.5957.71.30
NZD/JPY101.5947.81.13
AUD/NZD88.2722.00.83
NZD/CAD98.7893.91.09
USD/TRY372.21683.81.38
EUR/TRY399.41806.91.31
USD/NOK1355.22120.31.82
EUR/NOK882.71381.01.05
USD/CNY85.6139.10.14
USD/INR33.4547.60.52
USD/PLN545.91685.21.53
USD/MXN1847.414266.51.20
USD/HUF439.71810.51.63
USD/HKD27.835.80.04
XAU/USD1610.216101.81.35
XAG/USD39.3392.72.38