Forex Volatilitet

Följande tabell utgör den valuta dagliga variationen mätt i Pip, i $ och i% med en storlek på kontrakt på $ 100.000. Du måste ange perioden för att beräkna det genomsnittliga volatilitet.

Formel: Variation = Genomsnitt (högre - Lägre)

Volatility calculated over the last Weeks
Pair Trend pips $ %
EUR/USD130.21302.41.16
GBP/USD113.31133.30.74
USD/CHF103.51108.01.08
USD/JPY96.5901.70.80
EUR/GBP74.81214.81.02
EUR/CHF79.0845.10.73
EUR/JPY134.31254.60.99
GBP/CHF153.61644.51.04
GBP/JPY188.61761.91.01
CHF/JPY126.91185.21.01
USD/CAD116.11051.40.88
EUR/CAD178.01611.41.20
GBP/CAD193.61752.70.96
CAD/CHF87.8939.71.20
CAD/JPY107.81007.51.17
AUD/CAD98.0886.91.04
AUD/USD91.8917.71.29
EUR/AUD207.11872.71.31
GBP/AUD258.92340.71.20
AUD/CHF99.21062.21.45
AUD/JPY124.11159.21.44
EUR/NZD244.92005.01.39
NZD/USD97.1970.61.52
GBP/NZD347.02840.51.44
NZD/CHF97.11039.41.58
NZD/JPY115.91082.41.50
AUD/NZD116.6954.21.04
NZD/CAD104.3944.31.24
USD/TRY308.31394.81.06
EUR/TRY459.22077.41.40
USD/NOK1118.31749.61.35
EUR/NOK1046.01636.51.12
USD/CNY72.3117.50.12
USD/INR35.2578.00.53
USD/PLN455.91407.21.21
USD/MXN1642.912687.10.98
USD/HUF373.41537.41.34
USD/HKD24.231.30.03
XAU/USD1568.615686.01.37
XAG/USD38.6385.72.63