Forex Volatilitet

Följande tabell utgör den valuta dagliga variationen mätt i Pip, i $ och i% med en storlek på kontrakt på $ 100.000. Du måste ange perioden för att beräkna det genomsnittliga volatilitet.

Formel: Variation = Genomsnitt (högre - Lägre)

Volatility calculated over the last Weeks
Pair Trend pips $ %
EUR/USD117.91179.51.09
GBP/USD111.11110.80.74
USD/CHF152.91636.41.55
USD/JPY107.0999.70.89
EUR/GBP64.61049.10.90
EUR/CHF157.61686.91.47
EUR/JPY164.71539.11.26
GBP/CHF233.22496.21.57
GBP/JPY183.31712.31.01
CHF/JPY220.12056.21.80
USD/CAD125.81138.51.00
EUR/CAD159.41442.51.16
GBP/CAD188.81709.20.99
CAD/CHF143.11531.51.83
CAD/JPY122.11140.31.28
AUD/CAD101.8921.91.05
AUD/USD90.8908.51.18
EUR/AUD171.51550.31.22
GBP/AUD216.71959.41.11
AUD/CHF138.61483.31.82
AUD/JPY115.21076.01.24
EUR/NZD188.31541.31.28
NZD/USD94.5945.21.28
GBP/NZD237.11940.61.16
NZD/CHF133.01423.11.83
NZD/JPY109.11019.01.23
AUD/NZD85.5699.80.82
NZD/CAD98.9895.01.06
USD/TRY305.41381.71.16
EUR/TRY368.81668.31.29
USD/NOK1192.01865.01.51
EUR/NOK1161.61817.51.35
USD/CNY112.5182.90.18
USD/INR33.8554.70.54
USD/PLN472.51458.51.24
USD/MXN1592.812300.51.03
USD/HUF355.41463.41.26
USD/HKD24.932.20.03
XAU/USD1998.719987.21.71
XAG/USD50.4504.13.17